top of page

Природно-техногенні загрози області

   Дніпропетровська область є одним з найбільш індустріально-розвинених регіонів України. Мінерально-сировинна база області на 29,5% складається в паливно-енергетичних корисних маслах (нафта, газ, кам’яне та буре вугілля), на 38 % – із сировини для виробництва будівельних матеріалів, решта – це руди матеріалів, а також прісні та мінеральні підземні води. Концентрація промислових потужностей області  перевищує середньо державний рівень у 2 рази. На території Дніпропетровської області розташовано більше 500 промислових підприємств. Однією з найбільш екологічно небезпечних галузей промисловості Дніпропетровської області є металургія, яка включає в себе коксове, прокатне виробництво та інше. Технології, що використовуються на значній частині підприємств металургійної галузі, застарілі, їх вплив на навколишнє природне середовище проявляється в гігантських відвалах кар’єрів та шламонакопичувачах Кривбасу, міст Дніпродзержинська, Дніпропетровська. Внаслідок діяльності підприємств гірничо-металургійного комплексу  виникають значні забруднення атмосферного повітря, зсувонебезпечні явища, підтоплення населених пунктів та сільськогосподарських угідь. Негативний вплив на навколишнє природне середовище здійснюють утворені гігантські відвали кар’єрів та шламонакопичувачів. Чотири найбільші шламонакопичувачі створили зону екологічної небезпеки для м. Кривий Ріг, а один з них – для більшості сільської території Широківського району. Техногенне навантаження складають гігантські хвостосховища і шламонакопичувачі м. Жовті Води та Західного Донбасу, а також теплових електростанцій; кар’єри м. Марганець, Орджонікідзе, Вільногірськ; провали земної поверхні під шахтами Західного Донбасу і Кривбасу, десятки відстойників і накопичувачів токсичних відходів.

Кривий Ріг 24 червня 2013р.  пережив землетрус. Хиталися стіни і меблі, а перелякані люди обривали телефони екстрених служб. Лише зранку стало відомо, сейсмологи зафіксували там землетрус силою до 5 балів.

Окрестности ш. Гвардейская, Кривой Рог.             13.09.2014р.

Кривой Рог. Катастрофа в Анновском карьере. 08.01.2015р.

 

Увечері 29 червня 2013р. Кривий Ріг  накрило шквалистим вітром та опадами у вигляді сильної зливи та граду, внаслідок чого були зірвані дахи з будинків, повалено дерева, травмовано людей. 

   Криворізький  гірничодобувний  регіон  характеризується високим ступенем  ураженості  геологічного  середовища, що зумовлено як видобутком корисних копалин так і техногенним навантаженням  на довкілля,  спричиненим складуванням відходів добувної та переробної промисловості. За відносно короткий термін, який не перевищує 50 років, під впливом господарської  діяльності людини  відбулись  суттєві зміни ландшафтної  структури регіону,  а  також  геологічної, гідрологічної, гідрогеологічної складових природного середовища. Створення техногенного ландшафту, порушення гідродинамічного режиму  підземних вод,  забруднення поверхневих  вод,  атмосферного повітря, ґрунтів  разом  з особливостями геологічної будови Криворіжжя дозволяють без перебільшення  відносити Кривбас до  потенційної  зони екологічного ризику. 

   Провальні явища – це ще одна актуальна проблема  Криворіжжя. Вони розвиваються не тільки в районах зі старими нерекультивованими підземними виробками, але й на територіях розвитку техногенного карсту. Сьогодні немає точних відомостей про розміри території ураження геологічного середовища провальними явищами,за різними оцінками вона досягає в регіоні 100км2, проте випадки просідання поверхні та виникнення провальних колодязів стають все частішими. 

bottom of page